District Literary Rally was held at Southeastern Louisiana University on Saturday, February 23. MCA qualified to go to State Rally for 68% of events in which we participated. Of the Mount Carmel Academy students who participated, 59% placed 1, 2, or 3 and 20% were awarded a scholarship to Southeastern for their achievement.
Qualifying students will move on to the State Rally on Saturday, April 6.
English
Alexis DeCastro – English I – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Laila Naquin – English III – District/State Qualifier
Caroline Baehr – English IV – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Family and Consumer Sciences
Catherine Stiller – Health – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Mia Sarpy – Nutrition and Food – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Destiny Johnson – Nutrition and Food – District Qualifier
Fine Arts Survey
Reagan Ordoyne – Fine Arts Survey – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Meredith Falk – Fine Arts Survey – District Qualifier
Foreign Languages
Blaire D’Aunoy – Spanish III - District/State Qualifier
Sarah Duhe – Spanish IV – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Mathematics
Hayley Sumich – Advanced Math – District/State Qualifier
Miranda Karter – Algebra I – District/State Qualifier
Taylor Rumney – Algebra II – District/State Qualifier
Kate Tomeny – Geometry – District/State Qualifier
Sciences
Catherine Tifft, Biology I – District/State Qualifier
Meredith Noonan, Biology II – District/State Qualifier
Nateli Ferguson – Physical Science – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Avery Barfield - Physical Science – District Qualifier
Thalia Koutsougeras – Physics– District Qualifier
Cassidy Chappuis – Physics - District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Social Studies
Anna Claire Theriot – U.S. History – District Qualifier
Julia Kapusta – U.S. History - District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Adeline Chappuis – Government – District/State Qualifier
Teressa Nicosia – Psychology – District Qualifier
Abby Samaha – Psychology – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Margaret Bordelon – Sociology – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship
Lauren Tague – Sociology – District Qualifier
Sofia Lovera – World Geography – District/State Qualifier, Southeastern Scholarship